Jerusalem Prayer Breakfast at Mar-a-Lago
Peeter Võsu
14.01.2025 toimus Jerusalem Prayer Breakfast (Jeruusalemma Palvushommikusöök) Mar-a-Lagos, USA-s. Aeg ja koht oli korraldajate poolt valitud vastavalt maailma poliitika fookusele. Kuna Jeruusalemm on kogu aeg tulipunktis ja Trumpi eelmine ametiaeg näitas, kui viljaks võib olla koostöö Jeruusalemma ja Valge Maja vahel, siis tundus just selle ürituse korraldamine seekord Trumpi kodus olulisena.
Jeruusalemma Palvushommikusöök toimub vaatamata kohale omade reeglite ja sissetöötatud mudeli järgi. Ka seekord oli osavõtjate hulk muljet avaldav – ligi 700 inimest kümnetest riikidest.
Nii Iisrael kui ka USA olid mitmete väärikate ettekannetega esindatud. USA poolt tooks eraldi välja suursaadik David Friedmani, kes 2018 aastal kolis USA suursaatkonna Jeruusalemma. Ka mitmed Congressi liikmed tegid lühiettekande. Iisraelist oli tuntuimaks poliitikuks laval Benny Gantz. Sõna võtsid ka Ohad Tal ja Yulia Malinovska. Ka Samaaria piirkonna juht Yossi Dagon, kes on Iisraelis väga tuntud seoses oma positsiooniga selles tundlikus paigas, pidas kõne.
Lisaks neile muidugi korraldajad: Albert Veksler ja Robert Ilatov Iisraelist ning Michelle Bachmann USA-st. Kohapealsete korraldajate hulka kuulusid ka mõned Mar-a-Lago inimesed.
Palju oli ka muusikat. Lauljad: Birgitta Veksler ja Elihana Eliah olid Iisraelist, Linda Laukkonen Soomast ja muusikud nende ansamblis USA-st.
Tuntumatest külalistest oli kohal ka Flavio Bolsonaro Brasilia Senati liige, endise presidendi, Jair Bolsonaro poeg. Samuti oli mitmeid euroopa poliitikuid, kaasa arvatud Rootsist, Norrast ja Taanist.
Eestist oli üritusel lisaks välis-eestlastele Helle-Moonika ja Martin Helme, Suursaadik Kristjan Prikk, Liidia Hõbesalu, Pille Voll ja Peeter Võsu. Sõna sai Martin Helme.
Tulise teemana tõstatas endine Congress-Woman Michelle Bachmann osade Trumpi nõunike võimaliku surveavalduse Iisraeli maa jagamiseks Palestiina Omavalitsusele. Selle teema käsitlus lahenes, kui lavale tulid ka seotud isikud, kes kinnitasid, et nende poolt sellist survet Presidendile ei tule.
Lisaks teemadele ja ametlikule osale oli Mar-a-Lagos palju huvitavaid isiklikke kohtumisi. Huvitav oli ka koht ise ja kogu tohutu turvameetmete süsteem sinna saamisel. Juba maanteel, mis sinna viis, oli mitmeid politsei kontrollposte. Sisse pääsesid vaid eelnevalt kontrollitud ja heaks kiidetud isikud, keda ka sisenemisel ükshaaval kontrolliti. Sisse pääses vaid eelnevalt kokkulepitud sõidukitega. Eriteenistuse inimesed otsisid ka iga sõiduki põhjalikult läbi, avades ka mootoriruumid ja vaadates iga võimaliku peidupaiga läbi.
Ranged reeglid olid ka kompleksis liikumisel ja pildistamisel. Suur saal, Grand Ballroom, kus enamus üritusest toimus, mahutas laudade taha lahedalt istuma ja liikuma kõik ligi 700 inimest. Kõrvalsaal, Golden Ballroom, kus toimus osa seminaridest, mahutas natuke üle saja inimese. Sama kompleksi köök varustas osavõtjaid nii hommiku- kui ka lõunasöögiga.
Majast välja vaadates oli kõikjal hiilgavas korras haljastus ja piisavalt ruumi nii autodele sõiduks ja parkimiseks kui ka jalgsi liikumiseks. Eemal paistis ka Golfiväljak, kuhu meid siiski ei kutsutud. Ka aeg poleks midagi sellist võimaldanud.
Tegemist on väga eksklusiivse esinduskompleksiga, mida on keeruline millegi muuga võrrelda. Keegi ütles, et seda on nimetatud ka Valgeks majaks nr. 2.
Palvushommikusööke võib nimetada usupõhiseks diplomaatiaks. Jeruusalemma Palvushommikusöögi puhul on need mõõtmed üsnagi muljet avaldavad. Hinnangut, milline oli selle Mar-a-Lago kohtumise mõju, saab ehk õigemini anda tagantjärele. Esialgne mulje tundus igati positiivne.